WPtouch Pro 3.0.1 - en to hu translation catalogue (461 entries)

en: % responses
hu: % hozzászólás

en: %d by %d pixels
hu: %d x %d pixel

en: %d by %d pixels (PNG)
hu: %d x %d pixel (PNG)

en: %d day ago | %d days ago
hu[0]: %d napja
hu[1]: %d napja

en: %d hour ago | %d hours ago
hu[0]: %d órája
hu[1]: %d órája

en: %d minute ago | %d minutes ago
hu[0]: %d perce
hu[1]: %d perce

en: %d queries in %0.1f ms
hu: %d lekérdezés %0.1f ms alatt

en: %d second ago | %d seconds ago
hu[0]: %d másodperce
hu[1]: %d másodperce

en: %s Change Log
hu: %s változások

en: %s Theme Options
hu: %s Téma beállítások

en: %s at %s
hu: %s / %s

en: %s results
hu: %s eredmények

en: %sCategories &rsaquo;%s %s
hu: %sKategóriák &rsaquo;%s %s

en: &laquo; previous in gallery
hu: &laquo; előző a galériában

en: (Scaled by themes to fit logo areas as needed)
hu: (A logó területeket a témák méretezik át a szükséges mértékben)

en: (Scaled for retina displays)
hu: (Retina kijelzőhöz méretezve)

en: 1 day until
hu: 1 napig

en: 1 month until
hu: 1 hónapig

en: 1 response
hu: 1 hozzászólás

en: 1st time visitors see desktop theme
hu: Az első látogatók az asztali témát látják

en: 3D Menu
hu: 3D Menü

en: 404 Not Found
hu: 404 nem található

en: 7 days until
hu: 7 napig

en: A glossy effect will automatically be applied to icons for iOS devices.
hu: A fényes effekt automatikusan alkalmazódik az iOS eszközök ikonjainál.

en: A new version of WPtouch Pro is available.
hu: A WPtouch Pro új verziója érhető el.

en: Above post content
hu: A bejegyzés tartalma felett

en: Above the page content
hu: Az oldal tartalma felett

en: Account & Downloads
hu: Fiók & letöltések

en: Account E-Mail Address
hu: Fiók email cím

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Activation Complete. Enjoy WPtouch Pro!
hu: Az aktiválás befejeződött. Élvezze a WPtouch Pro-t!

en: Active Pages
hu: Aktív oldalak

en: Active menus used in this theme.
hu: A témában használt aktív menük.

en: Ad Presentation
hu: Hirdetés megjelenítése

en: Add a light noise effect to the drop-down menu and theme background
hu: Enyhe zaj effekt hozzáadása a lenyíló menükhöz és a téma háttérhez.

en: Add a noise effect to the header and theme background
hu: Zaj effekt hozzáadása a fejléchez és a téma háttérhez.

en: Add glossy icon effect to uploaded icons
hu: Fényes effekt hozzáadása a feltöltött ikonokhoz

en: Add or edit your active sites, or upgrade your license
hu: Aktív oldalak szerkesztése, hozzáadása, vagy licensz frissítése

en: Add tablet support
hu: Táblagép támogatás hozzáadása

en: Adding additional user-agents will force WPtouch Pro to be active for matching browsers.
hu: További böngésző azonosító hozzáadása kényszeríteni fogja a WPtouch Pro aktiválását az egyező böngészőknél.

en: Admin Mode
hu: Admin mód

en: Admin panel settings shown
hu: Admin panel beállításainak mutatása

en: Advanced
hu: Haladó

en: Advertising
hu: Hirdetések

en: All (blog, single, search and archive)
hu: Mind (blog, egyéni, keresés és archív)

en: Allows visitors to switch from your desktop theme to your mobile theme. You can also customize the placement of Switch buttons by placing the wptouch_desktop_switch_link() template tag somewhere in your desktop theme.
hu: Engedélyezi a látogatóknak, hogy átváltsanak az asztali témáról a mobil témára. Az átkapcsoló gomb elhelyezkedését is testre szabhatja a wptouch_switch_link() sablon tag asztali témában való elhelyezésévél.

en: Alt Menu
hu: Alt menü

en: Alternate Menu
hu: Alternatív menü

en: Alternate Menu Title
hu: Alternatív menü címsor

en: Alternate menu title (if used)
hu: Alternatív menü címsor (ha van)

en: And boom. You're done.
hu: És hopp. Kész is van.

en: Archives &rsaquo; %s
hu: Archiválás &rsaquo; %s

en: Auto-detect
hu: Automatikus felismerés

en: Automatically backup settings to the %s folder
hu: Beállítások automatikus mentése a %s mappába

en: Automatically inserted
hu: Automatikusan beillesztett

en: Automatically slide
hu: Automatikusan csúsztat

en: Backup &amp; Import
hu: Mentés &amp; importálás

en: Below post content
hu: A bejegyzés tartalma alatt

en: Below the page content
hu: Az oldal tartalma alatt

en: Blog listing only
hu: Csak blog listázás

en: Blog listing, single posts
hu: Blog listázás és egyéni bejegyzések

en: Blog listings
hu: Blog listázás

en: Branding
hu: Arculat

en: BraveNewCode on Twitter
hu: BraveNewCode a Twitteren

en: Browser Behaviour
hu: Böngésző viselkedés

en: Browser Fonts
hu: Böngésző betűtípus

en: By
hu: Készítette:

en: By %s
hu: Készítette: %s

en: CSS Effects
hu: CSS effektek

en: CSS only (HTML5 videos)
hu: csak CSS (HTML5 videók)

en: Call Us
hu: Hívjon minket

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Categories and tags
hu: Kategóriák és címkék

en: Categories only
hu: Csak kategóriák

en: Category Slider
hu: Kategória csúszka

en: Check All
hu: Összes ellenőrzése

en: Check out what's new in the WPtouch Pro update change log
hu: Ellenőrizze, hogy milyen újdonságok vannak a WPtouch Pro frissítés kiadási megjegyzéseiben

en: Check that spelling, one more time.
hu: Ellenőrizze újra, hogy helyesen írta-e be.

en: Choose a Google font pairing designed for this theme, or default browser fonts.
hu: Válassza ki a témához készített Google betűtípus párosításokat vagy az alapértelmezett böngésző betűtípusokat.

en: Choose a menu
hu: Menü kiválasztása

en: Choose a service
hu: Szolgáltatás kiválasztása

en: Choose the target for the mobile switch link
hu: Válasszon célt a mobil kapcsoló hivatkozáshoz

en: Click to view screenshots
hu: Kattintson ide a képernyőképek megtekintéséhez

en: Color scheme
hu: Színséma

en: Comma separated by category name
hu: Kategória neve alapján vesszővel elválasztva

en: Comma separated by tag name
hu: Címke neve alapján vesszővel elválasztva

en: Comma-separated list of post/page IDs
hu: A bejegyzés/oldal ID-k vesszővel elválasztott listája

en: Compatibility
hu: Kompatibilitás

en: Continuously slide
hu: Folyamatos csúsztatás

en: Copy
hu: Másolás

en: Core Settings
hu: Motor beállítások

en: Creates a debug file to help diagnose installation issues.
hu: Hibakereső fájl létrehozása a telepítési problémák diagnosztizálásához.

en: Current page
hu: Aktuális oldal

en: Custom Ads
hu: Egyéni hirdetések

en: Custom Code
hu: Egyéni kód

en: Custom Content
hu: Egyéni tartalom

en: Custom Icons
hu: Egyéni ikonok

en: Custom Post Support
hu: Egyéni bejegyzés támogatás

en: Custom Post Types
hu: Egyéni bejegyzés típusok

en: Custom Slug or URL
hu: Egyéni oldal azonosító vagy URL

en: Custom Stylesheet
hu: Egyéni stíluslapok

en: Custom User-Agents
hu: Egyéni böngésző azonosítók

en: Custom footer content (HTML is allowed)
hu: Egyéni lábléc tartalom (HTML engedélyezett)

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default (same as WordPress)
hu: Alapértelemezett (ugyanaz, mint a WordPressben)

en: Default Icon
hu: Alapértelmezett ikon

en: Delete
hu: Törlés

en: Desktop / Mobile Switching
hu: Asztali / Mobil kapcsoló

en: Desktop Theme
hu: Asztali téma

en: Desktop Version
hu: Asztali verzió

en: Desktop theme colors
hu: Asztali téma színei

en: Desktop theme switch buttons
hu: Asztali téma kapcsoló gombok

en: Directory Problem
hu: Mappa probléma

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Display %sPowered by WPtouch Pro%s in footer
hu: %sPowered by WPtouch Pro%s megjelenítése az oldal alján

en: Displayed below front page menu and content
hu: A címoldal menü és tartalom alatt jelenik meg

en: Do not load WPtouch Pro on these URLs/Pages
hu: Ezen URL/oldalak esetén ne töltse be a WPtouch Pro-t

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Download Backup File
hu: Mentés fájl letöltése

en: Drag icons to associate them with menu items
hu: Húzza át az ikonokat a menüelemekkel való társításhoz

en: Drop-down button says "Menu"
hu: Lenyíló menü neve "Menu"

en: E-Mail
hu: Email

en: E-Mail address
hu: Email cím

en: Each permalink URL fragment should be on its own line and relative, e.g. "/about" or "/products/store"
hu: Minden közvetlen link URL töredéknek a saját vonalán relatíven kellene lenni, pl. "/about" vagy "/products/store"

en: Enable %s
hu: %s engedélyzése

en: Enable Web-App Mode
hu: Webalkalmazás mód engedélyezése

en: Enable category slider
hu: Kategória csúszka engedélyezése

en: Enable custom post-type support
hu: Egyéni bejegyzéstípus támogatás engedélyezése

en: Enable debug log
hu: Hibakeresés naplózás engedélyezése

en: Enable featured slider
hu: Kiemelt csúszka engedélyezése

en: Enable parent items as links
hu: Szülő elemek linkjeinek engedélyezése

en: Enable persistence
hu: Megtartás engedélyezése

en: Enable search on blog pages
hu: Keresés a blogon engedélyezése

en: Enter a Slug (i.e. "/home") or a full URL path
hu: Adjon meg egy oldal azonosítót (pl. "/home") vagy a teljes URL elérési utat

en: Enter a comma separated list of shortcodes to remove.
hu: Vesszővel elválasztva adja meg az eltávolítandó rövidkódokat.

en: Enter a phone number and a homepage menu item for 'call us' will be shown.
hu: Adja meg a 'hívjon minket' menüelemnél megjelenítendő telefonszámot és kezdőlap menüelemet.

en: Enter an address and a homepage menu item for 'Our Location' will be shown.
hu: Adja meg az 'Elérhetőségünk' menüelemnél megjelenítendő címet és kezdőlap menüelemet.

en: Enter any custom code here to be output in the theme footer.
hu: Adja meg a téma láblécéhez tartozó egyéni kódot.

en: Enter your app's %sApp Store ID%s
hu: Adja meg az alkalmazás %sApp Store ID-t%s

en: Every time
hu: Mindig

en: Excluded categories
hu: Kizárt kategóriák

en: Excluded tags
hu: Kizárt címkék

en: External link— open it in the browser?
hu: Külső link— megnyitja a böngészőben?

en: Extra configuration is required. Add paths to your active WPtouch Pro theme CSS and Javascript files as files to ignore in WPMinify.
hu: Extra konfiguráció szükséges. Adja hozzá az aktív WPtouch Pro téma CSS és Javascript fájljait a WPMinify figyelmen kívül hagyandó fájljaihoz.

en: Extra configuration is required. The plugin must be configured to exclude the user agents that WPtouch Pro uses.
hu: Extra konfiguráció szükséges. A beépülőt úgy kell beállítani, hogy kizárja a WPtouch Pro által használt böngésző azonosítókat.

en: Fast
hu: Gyors

en: Featured Slider
hu: Kiemelt csúszka

en: Featured slider images will be in grayscale for devices that support CSS filters.
hu: A kiemelt csúszka képei szürkeárnyalatosan jelennek meg azokon az eszközökön, amik támogatják a CSS szűrőket.

en: File link— Do you want to open it in the browser?
hu: Szabad hivatkozás— Megnyitja a böngészőben?

en: File tickets and get direct support for WPtouch Pro from BraveNewCode
hu: Hibajegyek és közvetlen támogatás a BraveNewCode-tól a WPtouch Pro-hoz

en: FitVids Method
hu: FitVids módszer

en: Fluid-Width Method
hu: Fluid-Width módszer

en: Follow %s on Twitter
hu: Kövesse %s-t a Twitteren

en: Font style
hu: Betűtípus

en: Footer Social Links
hu: Lábléc közösségi linkek

en: Front Page Content
hu: Címoldal tartalma

en: Front Page Menu
hu: Címoldal menü

en: Front page alternate content
hu: Címoldal alternatív tartalma

en: Full URL to your Facebook page
hu: Teljes URL a saját Facebook oldalhoz

en: Full URL to your Google+ profile
hu: Teljes URL a Google+ profilhoz

en: Full URL to your LinkedIn profile
hu: Teljes URL a LinkedIn profilhoz

en: Full URL to your Pinterest page
hu: Teljes URL a Pinterest oldalhoz

en: Full URL to your RSS feed
hu: Teljes URL az RSS hírfolyamhoz

en: Full URL to your Twitter profile
hu: Teljes URL a Twitter profilhoz

en: Full URL to your Vimeo page
hu: Teljes URL a saját Vimeo oldalhoz

en: Gathering information about available icon sets...
hu: Információ gyűjtése az elérhető ikon készletekről...

en: General
hu: Általános

en: Get Support
hu: Támogatás kérése

en: Get started with activation &raquo;
hu: Kezdjen az aktiválással &raquo;

en: Grayscale images (CSS 3 effect)
hu: Szürekárnyalatos képek (CSS 3 effekt)

en: HTML, JavaScript, statistics or custom code
hu: HTML, JavaScript, statisztikák vagy egyéni kód

en: Header Menu
hu: Fejléc menü

en: Header Menu Area
hu: Fejléc menü terület

en: Header background
hu: Fejléc háttér

en: Heads up!
hu: Fel a fejjel!

en: Helps you find slow pages/posts on your site.
hu: Segít az oldalon lévő lassú oldalalk/bejegyzések megtalálásában.

en: Hide browser address-bar on page load
hu: Rejtse el a böngésző címsorát az oldal betöltésekor

en: Hides the browser address bar so that more of the mobile theme interface is shown.
hu: Elrejti a böngésző címsorát, így több látszódik a mobil témából.

en: Home page
hu: Kezdőoldal

en: Homepage Call Us
hu: Kezdőoldal Hívjon minket

en: Homepage Location
hu: Kezdőoldal helye

en: Homescreen Icons
hu: Kezdőképernyő ikonok

en: Icon Set
hu: Ikon készlet

en: Icon Sets
hu: Ikon készletek

en: Icon Upload
hu: Ikon feltöltés

en: Icon Upload & Sets
hu: Ikon feltöltés & készletek

en: Icon title
hu: Ikon cím

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
hu: Ha le van tiltva, akkor a szülő menüelemek csak gyermek elemeket fogják megjeleníteni

en: If the title of your site is long, you can shorten it for display within WPtouch Pro themes.
hu: Ha az oldal címe túl hosszú, akkor rövidítheti a megjelenítését a WPtouch Pro témákon belül.

en: If you use a second menu in CMS, this text will be used for the drop-down button title.
hu: Ha a CMS témában második menüt használ, akkor ez a szöveg lesz használva a lenyíló menük feliratához.

en: Ignored URLs
hu: Figyelmen kívül hagyott URL-ek

en: In the header
hu: A Fejlécben

en: Include file directly
hu: Közvetlenül tartalmazza a fájlt

en: Install
hu: Telepít

en: Install this Web-App on your [device]: tap [icon] then "Add to Home Screen"
hu: Telepítse ezt a webalkalmazást a(z) [device]-n: érintse meg az [icon] és utána  "Adja a kezdőképernyőhöz"

en: Installed
hu: Telepítve

en: Installing...
hu: Telepítés...

en: It will only reappear if you reset your WPtouch Pro settings.
hu: Akkor jelenik meg újra, ha alaphelyzetbe állítja a WPtouch Pro beállításait.

en: Knowledgebase
hu: Tudástár

en: Landing Page
hu: Nyitóoldal

en: Language
hu: Nyelv

en: Leave a Reply
hu: Hozzászólás

en: Leave a Reply to %s
hu: Válasz %s részére

en: License
hu: Licensz

en: License Details
hu: Licensz részletei

en: License Missing
hu: Hiányzó licensz

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Load More Comments&hellip;
hu: További hozzászólások betöltése&hellip;

en: Load more entries
hu: További elemek betöltése

en: Load more from this category
hu: További elemek betöltése a kategóriából

en: Load more from this day
hu: További mai elemek betöltése

en: Load more from this month
hu: További ehavi elemek betöltése

en: Load more from this year
hu: További idei elemek betöltése

en: Load more in this section
hu: További elemek betöltése

en: Load more search results
hu: További találatok betöltése

en: Load more tagged like this
hu: További ilyen címkéjű elemek betöltése

en: Loading
hu: Betöltés

en: Loading remote images
hu: Táboli képek betöltése

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Logged in as
hu: Bejelentkezve:

en: Mail
hu: Email

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Manage Account
hu: Fiók kezelése

en: Manage My Licenses
hu: Kezelni a licenszeim

en: Map address
hu: Térkép cím

en: Max categories / tags
hu: Max kategória / címke

en: Media Handling
hu: Média kezelés

en: Menu
hu: Menü

en: Menu Item
hu: Menü elem

en: Menu Options
hu: Menü opciók

en: Menu Setup
hu: Menü beállítások

en: Menus
hu: Menük

en: Method to load file
hu: Fájlbetöltés módszere

en: Mobile advertising script
hu: Mobil hirdetés szkript

en: Name
hu: Név

en: New
hu: Új

en: No categories or tags
hu: Nincs kategória vagy címke

en: No icons have been uploaded yet
hu: Még nem lettek feltöltve ikonok

en: No notifications
hu: Nincsenek értesítések

en: No plugins to disable.
hu: Nincs letiltandó beépülő.

en: No search results found
hu: Nincs találat

en: No thumbnails
hu: Nincs bélyegkép

en: None
hu: Nincs

en: Normal
hu: Normál

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Notice Message
hu: Felhívó üzenet

en: Notice message contents
hu: Felhívó üzenet tartalma

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Number of posts in post listings
hu: Bejegyzések száma a listázásnál

en: Off
hu: Ki

en: On
hu: Be

en: Once you activate, this page will be hidden.
hu: Aktiválás után ez az oldal rejtve lesz.

en: One or more required directories could not be created
hu: Egy vagy több szükséges könyvtár létrehozása sikertelen

en: Only this category
hu: Csak ez a kategória

en: Only this tag
hu: Csak ez a címke

en: Options
hu: Opciók

en: Our Location
hu: A mi helyünk

en: Overrides the WordPress Reading settings for "Blog pages show at most"
hu: Felülírja a WordPress olvasás beállításokat a "Legfeljebb megjelenítendő bejegyzések számára" vonatkozóan

en: Overrides the WordPress settings for showing comments on pages.
hu: Felülírja a WordPress beállításokat az oldalakon megjelenítendő hozzáaszólások mutatására vonatkozóan.

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Page
hu: Oldal

en: Pages
hu: Oldalak

en: Palette
hu: Paletta

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Please %scontact us%s and let us know about it.
hu: Kérjük %slépjen kapcsolatba velünk%s és mondja el mi történt.

en: Please paste your encoded settings below and save to restore your settings.
hu: Kérjük illessze be lentebb a kódolt beállításokat és mentse el a beállítások visszaállításához.

en: Plugin Licensing Terms
hu: Plugin licenszfeltételek

en: Post
hu: Bejegyzés

en: Post thumbnails
hu: Bejegyzés bélyegképek

en: Preview Mode %sOn%s
hu: Előnézeti mód: %sBe%s

en: Preview Theme
hu: Téma előnézet

en: Preview mode
hu: Előnézeti mód

en: Product License Key
hu: Termék licenszkulcs

en: Product Updates
hu: Termék frissítések

en: Publish
hu: Közzétesz

en: Publisher ID
hu: Szerző ID

en: Pull-down menu at top of pages
hu: Lenyíló menü az oldalak tetején

en: Read This Post
hu: Olvassa el a bejegyzést

en: Read helpful tutorials and product articles to get the most out of WPtouch Pro
hu: Olvasson hasznos útmutatókat és a termékről szóló cikkeket, hogy a legtöbbet hozza ki a WPtouch Pro-ból

en: Ready to upload
hu: Készen áll a feltöltésre

[ctx: Refers to a custom advertising service]
en: Custom
hu: Egyéni

[ctx: Refers to a custom landing page]
en: Custom
hu: Egyéni

en: Regionalization
hu: Regionális

en: Relative to your WordPress wp-content directory.
hu: Relatív a WordPress wp-content könyvtárhoz.

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Remove these shortcodes when WPtouch Pro is active
hu: Távolítsa el ezeket a rövidkódokat, amikor a WPtouch Pro aktív

en: Requires at least 2 entries to contain featured images
hu: Legalább két bejegyzés szükésges a kiemelt képekhez

en: Reset
hu: Visszaállít

en: Reset Settings
hu: Beállítások visszaállítása

en: Restore Backup File
hu: Biztonsági másolat visszaállítása

en: Retina iPad Startup Screens
hu: Retina iPad kezdőképernyő

en: Retina iPhone Startup Screen
hu: Retina iPhone kezdőképernyő

en: Save Changes
hu: Változások mentése

en: Search
hu: Keresés

en: Search results
hu: Keresési eredmények

en: Search this website
hu: Keresés az oldalon

en: Select from WordPress pages
hu: Kiválasztás WordPress oldalakból

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Settings
hu: Beállítások

en: Setup
hu: Beállítás

en: Share
hu: Megosztás

en: Sharing
hu: Megosztás

en: Sharing links location
hu: Megosztás linkek helye

en: Shortcodes
hu: Rövidkódok

en: Show a notice message for iPhone, iPod touch & iPad visitors about my Web-App
hu: Mutasson felhívó üzenetet az iPhone, iPod touch & iPad látogatóknak a webalkalmazásról

en: Show comments on pages
hu: Hozzászólások mutatása az oldalakon

en: Show custom post taxonomy
hu: Egyéni hozzászólás osztályozás mutatása

en: Show latest posts
hu: Legújabb hozzászólások mutatása

en: Show load times and query counts in the footer
hu: Mutassa a betöltési időket és lekérdezések számlálóját az alsó sávban

en: Show only specific posts or pages
hu: Csak különleges bejegyzések vagy oldalak mutatása

en: Show page title areas on pages
hu: Oldal címsor mutatása az oldalakon

en: Show post author
hu: Mutassa a bejegyzés szerzőjét

en: Show post categories and tags
hu: Mutassa a bejegyzés kategóriáit és címkéit

en: Show post date
hu: Mutassa a bejegyzés dátumát

en: Show posts from a specific category
hu: Csak megadott kategória bejegyzéseit mutassa

en: Show posts from a specific tag
hu: Csak megadott címke bejegyzéseit mutassa

en: Show sharing links
hu: Megosztás linkek megjelenítése

en: Show switch link in mobile view
hu: Mutassa a kapcsoló hivatkozást mobil nézetnél

en: Show tab bar
hu: Fül sáv mutatása

en: Show/Hide
hu: Mutat/Elrejt

en: Shows above the front page menu (if enabled), HTML allowed.
hu: A nyitóoldal menüje felett jelenik meg (ha engedélyezett), HTML engedélyezett.

en: Shows after the featured slider (if enabled), and replaces your Static Front Page content. HTML allowed.
hu: A kiemelt csúszka után jelenik meg (ha engedélyezve van) és lecseréli a statikus címoldal tartalmát. HTML engedélyezett.

en: Single posts
hu: Egyéni bejegyzések

en: Site Logo
hu: Oldal logó

en: Site Menu (Pulldown)
hu: Oldal menü (lenyíló)

en: Site Title & Byline
hu: Oldalcím &  szerző

en: Slide transition speed
hu: Csúsztatás sebessége

en: Slow
hu: Lassú

en: Smart App Banner
hu: Intelligens alkalmazás banner

en: Social network colors
hu: Közösségi hálózat színek

en: Static Front Page
hu: Statikus címoldal

en: Static front page alternate content
hu: Statikus címoldal alternatív tartalma

en: Static pages
hu: Statikus oldalak

en: Support Forums
hu: Támogató fórumok

en: Switch To Mobile Version
hu: Váltás mobil verzióra

en: Tab-bar shows categories or tags
hu: Fül sáv mutassa a kategóriákat és címkéket

en: Tablets
hu: Táblagépek

en: Tags
hu: Címkék

en: Tags &rsaquo; %s
hu: Címkék &rsaquo; %s

en: Tags only
hu: Csak címkék

en: Taxonomy
hu: Osztályozás

en: Template tag
hu: Sablon címke

en: The %s%s%s directory is not currently writable. %sPlease fix this issue to enable installation of additional icon sets.
hu: A %s%s%s mappa nem írható. %sKérjük javítsa ezt a problémát a további ikonkészletek telepítésének engedélyezéséhez.

en: The WPtouch Pro admin panel &amp; supported themes will be shown in this locale.
hu: A WPtouch Pro admin panel &amp; támogatott témái ezen a nyelven fognak megjelenni.

en: The bravenewcode.com server can’t seem to authorize your E-Mail address and License Key. It’s not your fault.
hu: A bravenewcode.com kiszolgáló úgy tűnik nem tudja hitelesíteni az email címet és licenszkulcsot. Ez nem az Ön hibája.

en: The bravenewcode.com server rejected your E-Mail address and/or License Key. Please check they are correct and try again.
hu: A bravenewcode.com kiszolgáló elutasította az email címet és/vagy a licenszkulcsot. Kérjük ellenőrizze, hogy megfelelőek-e és próbálja újra.

en: The bravenewcode.com server says you’ve used all your activations. What do you want to do?
hu: A bravenewcode.com kiszolgáló szerint Ön felhasználta az összes aktivációját. Mit szeretne tenni?

en: The easy way to create great mobile experiences with your WordPress website.
hu: Könnyű út  a WordPress weboldal élvezhető mobil verziójának készítéséhez.

en: The post or page you requested is no longer available.
hu: A keresett oldal vagy bejegyzés már nem elérhető.

en: The server seems confused.
hu: A kiszolgáló úgy tűnik megzavarodott.

en: Theme Colors
hu: Téma színek

en: Theme Footer
hu: Téma lábléc

en: Theme Menus
hu: Téma menük

en: Theme Options
hu: Téma beállítások

en: Theme Preview
hu: Téma előnézet

en: Theme Preview requires Chrome or Safari.
hu: A téma előnézethez Chrome vagy Safari böngésző szükséges.

en: Theme background
hu: Téma háttér

en: Theme colors
hu: Téma színek

en: Theme location
hu: Téma helye

en: Theme location: %s
hu: Téma helye: %s

en: Themes
hu: Témák

en: There is a temporary issue retrieving the change-log.  Please try again later.
hu: Ideiglenes probléma történt a kiadási megjegyzések betöltése közben. Kérjük próbálja meg később.

en: This copy of %s is currently unlicensed!
hu: Ez a %s jelenleg nem licenszelt!

en: This copy of WPtouch Pro is unlicensed! Please %sactivate your license%s, or %spurchase a license%s to enable automatic updates and full product support from us!
hu: Ez a WPtouch Pro nem licenszelt! Kérjük %saktiválja a licenszét%s, vagy %svásárojon egy licenszet%s az automatikus frissítések engedélyezéséhez és a teljes terméktámogatáshoz!

en: This copy of WPtouch Pro is unlicensed! Please contact the site administrator regarding product licensing.
hu: Ez a WPtouch Pro nem licenszelt! Kérjük lépjen kapcsolatba az oldal adminisztrátorával a termék licenszeléssel kapcsolatban.

en: This installation of WPtouch Pro is currently unlicensed.
hu: A jelenleg telepített WPtouch Pro nem rendelkezik licenszel.

en: This may be required for desktop themes with unique features that are not showing when WPtouch Pro is active.
hu: Erre akkor lehet szükség, ha az asztali témák egyedi funkciói nem látszódnak amikor a WPtouch Pro aktív.

en: This plugin may not work correctly in WPtouch Pro, and should be disabled in the Plugin Compatibility section.
hu: Ez a beépülő valószínűleg nem működik megfelelően a WPtouch Pro-ban, és le kellene tiltani a Beépülő kompatibilitás résznél.

en: This theme supports %s devices
hu: Ez a téma támogatott a %s eszközökön.

en: This will reset all WPtouch Pro menu and icon settings.
    Are you sure?
hu: Ezzel alaphelyzetbe fogja állítani az összes WPtouch Pro menü és ikon beállítást.
    Biztos benne?

en: This will reset all WPtouch Pro settings.
    Are you sure?
hu: Ezzel alaphelyzetbe fogja állítani az összes WPtouch Pro beállítást.
    Biztos benne?

en: Tiled Background Image
hu: Csempézett háttérkép

en: Toggle Menu
hu: Kapcsoló menü

en: Too many cooks in the kitchen!
hu: Túl sokat főznek a konyhában!

en: Tools &amp; Debug
hu: Eszközök &amp; hibakeresés

en: Translate administration panel text
hu: Admin panel szövegének fordítása

en: Translate and create new files
hu: Fordítás és új fájlok létrehozása

en: Trash
hu: Lomtár

en: Try to include desktop theme functions.php file
hu: Megpróbálja használni az asztali téma functions.php fájlját

en: Tweets
hu: Tweetek

en: Twitter account to use for Tweet display
hu: A Tweet kijelzéséhez használt Twitter fiók

en: Typography
hu: Íráskép

en: URL to a custom CSS file to load
hu: URL a betöltendő egyéni CSS fájlhoz

en: URLs to ignore in Web-App Mode
hu: Webalkalmazás módban figyelmen kívül hagyandó URL-ek

en: Unable to Install
hu: Nem lehet telepíteni

en: Undo
hu: Visszavon

en: Upgrade My License
hu: Frissíteni a licenszeim

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload Complete!
hu: Feltöltés befejeződött!

en: Upload Icon
hu: Ikon feltöltése

en: Uploaded Icons
hu: Feltöltött ikonok

en: Use a 3D slide menu on supported devices
hu: Használja a 3D csúszómenüt a támogatott készülékeken

en: Use infinite scrolling for blog
hu: Végtelen görgetés használata

en: Use jQuery 2.0 in themes (faster for mobile devices) instead of WordPress' version
hu: Használja a jQuery 2.0-t a témáknál (mobil eszközöknél gyorsabb) a WordPress verzió helyett

en: Use menu icons
hu: Menü ikonok használata

en: Use rounded corners
hu: Lekerekített sarkok használata

en: Useful if you have specific compatibility CSS you need to add.
hu: Hasznos, ha valamilyen különleges kompatibilis CSS hozzáadására van szükség.

en: User-agents (line separated)
hu: Böngésző azonosítók (soronként elválasztva)

en: Version %s
hu: Verzió: %s

en: Video Handling
hu: Videó kezelés

en: View Debug File
hu: Hibakeresés fájl megtekintése

en: WPtouch News
hu: WPtouch hírek

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch 1.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
hu: A WPtouch Pro 3 nem működik együtt a WPtouch 1.x verzióval. Először tiltsa le a WordPress beépülők beállításainál.

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch Pro 2.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
hu: A WPtouch Pro 3 nem működik együtt a WPtouch 2.x verzióval. Először tiltsa le a WordPress beépülők beállításainál.

en: WPtouch Pro Changelog
hu: WPtouch Pro kiadási megjegyzések

en: WPtouch Pro Help & Account Links
hu: WPtouch Pro Segítség & Fiók linkek

en: WPtouch Pro backups your settings each time they are saved.
hu: A WPtouch Pro biztonsági másolatot készít a beállításokról minden alkalommal, amikor mentésre kerülnek.

en: WPtouch Pro landing page
hu: WPtouch Pro nyitóoldal

en: WPtouch Pro prefers pretty permalinks to be enabled within WordPress.
hu: A WPtouch Pro javasolja a közvetlen linkek engedélyezését a WordPress-en belül.

en: WPtouch Pro site title
hu: WPtouch Pro oldal címe

en: WPtouch Pro will be active when any of the following user-agent combinations are matched
hu: A WPtouch Pro aktív lesz, ha valamelyik alábbi böngésző azonosító megegyezik

en: WPtouch Pro will not work fully in safe mode.
hu: A WPtouch Pro nem fog teljes mértékben működni csökkentett módban.

en: WPtouch loads the last visited page or post for visitors in Web-App Mode.
hu: Webalkalmazás módban a WPtouch betölti a látógatóknak a legutóbb meglátogatott oldalt vagy bejegyzést.

en: WPtouch shows a notice bubble on 1st visit letting users know about your Web-App enabled website on iOS devices.
hu: A WPtouch egy felhívó buboréküzenetet jelenít meg az első látogatáskor, hogy tudassa az iOS felhasználókkal, hogy ez egy webalkalmazásos oldal.

en: Web-App Mode
hu: Webalkalmazás mód

en: Website
hu: Weboldal

en: When unchecked, %s will be disabled for users viewing your WPtouch Pro theme.
hu: Ha nincs bejelölve, akkor a(z) %s nem lesz elérhető a WPtouch Pro témát néző felhasználóknak.

en: When visitors bookmark your website, this will be the title shown.
hu: Amikor a látogatók könyjelzőbe teszik az oldalt, akkor ez a cím fog megjelenni.

en: Will apply the effect overtop of any background image you upload.
hu: Az effekt bármelyik feltöltött háttérképen alkalmazható.

en: Will show Facebook, Twitter, Google+ and Email buttons on single posts.
hu: A Facebook, Twitter, Google+ és Email gombok megjelennek az egyéni bejegyzéseknél.

en: Will show WPtouch Pro in desktop browsers for logged in admin users.
hu: Mutatni fogja a WPtouch Pro-t az asztali böngészőben a bejelentkezett admin felhasználóknak.

en: Will show toggle buttons in the theme's footer allowing users to switch to your desktop theme. Is not shown in Web-App Mode.
hu: Megjeleníti az oldal alján a kapcsoló gombokat, és engedélyezi a felhasználóknak az asztali témára való átváltást. Web-alkalmazás módban nem jelenik meg.

en: WordPress Page
hu: WordPress oldal

en: WordPress Pages
hu: WordPress oldalak

en: WordPress Plugins
hu: WordPress beépülők

en: Written by %s
hu: Írta: %s

en: You can add custom footer content that will be displayed below the switch link.
hu: Hozzáadhat egyéni lábléc tartalmat, ami a kapcsoló hivatkozás alatt fog megjelenni.

en: You don't have any custom icons yet.
hu: Még nincsenek egyéni ikonok.

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
hu: A hozzászóláshoz %sbe kell jelentkezni%s.

en: You searched for "%s"
hu: Keresés: "%s"

en: Your Server Configuration
hu: A kiszolgáló beállításai

en: Your active plugin list is refreshing
hu: Az aktív beépülők listája frissül

en: Your app's unique identifier. Find your ID from the iTunes Link Maker: Search for your app. In the link it provides, your app ID is the nine-digit number in between id and ?mt. For example Angry Birds's ID is 343200656.
hu: Az alkalmazásának egyedi azonosítója. Találja meg az ID-t az iTunes Link Makerrel: Keresse meg az alkalmazását. A hivatkozásban megtalálja a kilenc számjegyű alkalmazás ID-t az id és a ?mt között. Például az Angry Birds ID-ja 343200656.

en: Your regular theme will be shown to 1st time mobile visitors.
hu: Az első mobil látogatóknak az általános téma fog megjelenni.

en: [device] and [icon] are dynamic and used to determine the device and iOS version. Do not remove these from your message.
hu: A [device] és [icon] dinamikus, és az eszköz valamint iOS verzió meghatározására szolgál. Ne távolítsa el ezeket az üzenetből.

en: a child theme of %s,
hu: a(z) %s gyermektémája,

en: applies to all unset icons
hu: érvényesül az összes be nem állított ikonnál

en: by
hu: készítette:

en: by %s
hu: Készítette: %s

en: comments are closed
hu: a hozzászólások lezárva

en: desktop
hu: asztali

en: drag icon here to reset
hu: húzza ide az ikont a visszaállításhoz

en: iPad Mini and iPad Startup Screens
hu: iPad Mini és iPad kezdőképernyők

en: iPhone 5 Startup Screen
hu: iPhone 5 kezdőképernyő

en: iPhone Startup Screen
hu: iPhone kezdőképernyő

en: jQuery 2.0 is significantly smaller and faster than previous jQuery versions - may cause problems with other plugins, use carefully.
hu: A jQery 2.0 jelentősen kisebb és gyorsabb, mint a korábbi jQuery verziók - de problémát okozhat egyéb beépülőkket, ezért csak óvatosan.

en: menu
hu: menü

en: mobile
hu: mobil

en: newer posts
hu: újabb bejegyzések

en: next in gallery &raquo;
hu: következő a galériában &raquo;

en: next post
hu: következő bejegyzés

en: no responses
hu: nincs hozzászólás

en: older posts
hu: régebbi bejegyzések

en: previous post
hu: előző bejegyzés

en: search
hu: keresés

en: search results for '%s'
hu: keresési találat ehhez: '%s'

en: search this website
hu: keresés az oldalon

en: smartphone
hu: okostelefon

en: tablet
hu: táblagép

en: the notice message will be shown again for visitors
hu: a felhívó üzenet újra megjelenik a látogatóknak
